Radhošťská hornatina

Hodslavický javorník

Plochá hornatina s rozlohou 53,53 km² se nachází v západní části Radhošťské hornatiny izolované ze tří stran k západu se zužující vyvýšeninou s centrálním hřbetem. Projevuje se zde inverze georeliéfu, kdy souvrství godulského flyše jsou deformovány do podoby k jihozápadu ponořené brachysynklinály. Jižní část území tvoří tvrdoše a strukturní hřbety s periglaciálně přemodelovanými skalními výchozy. Severní svahy jsou značně postiženy hlubokými svahovými deformacemi. Nejvyšším bodem je zde Velký Javorník (917 m n. m.).
Hornatina Hodslavického Javorníku leží ve 4. – 5. vegetačním stupni. Dominují tedy smrkové porosty doplněné bukem a jedlí. Zajímavé jsou komplexy lesních a lučních ekosystémů mokřadních společenstvech na PP Domorazské louky či lokalita kriticky ohrožené kapradiny jeleního jazyku celolistého (Phyllitis Scolopendrium) nacházející se na suťovém poli v PR Trojačka. Neméně zajímavá je také lokalita s přírodě blízkými lesními porosty a výrazným geomorfologickým útvarem (mrazovým srubem) právě na lokalitě PR Huštýn a Velký kámen.
VELKÝ KÁMEN

GPS: N 49° 31.766´   E 018° 09.161´  
Nadm. výška: 705 m n. m.
Výška útvaru:  12 m
Hornina: pískovec, slepenec, jílovec
Souvrství: godulské
Vrstvy: střední oddíl
Směr a sklon vrstev: J - 12° 
Dostupnost: mimo turistické značení
Výhled / lezení: ne / ne
Popis oblasti:
Rozsáhlý soubor skalních výchozů na SZ svazích Velkého Javorníku. Významná geomorfologická lokalita z hlediska ukázky odlučné oblasti hluboké svahové deformace.
HUŠTÝN

GPS: N 49° 30.988´   E 018° 04.323´
Nadm. výška: 725 m n. m.
Výška útvaru:  30 m
Hornina: pískovec, jílovec
Souvrství: godulské
Vrstvy: střední oddíl
Směr a sklon vrstev: J - 13° 
Dostupnost: z turistického značení
Výhled / lezení: ne / ne
Popis oblasti:
Skalní výchoz tvořený odolnými godulskými pískovci na severním svahu vrcholu Huštýn. Pod výchozem se nachází nivační val tvořený balvanitými sutěmi.

You may also like

Back to Top